Materiały Partnera

Bourbon a whisky – czym tak właściwie się różnią?

Mimo rosnącej popularności whisky, wiele osób nie odróżnia dostępnych rodzajów. Bourbon i whisky to dla nich to samo, nie wspominając już o whiskey, które wbrew pozorom różni się nie tylko nazewnictwem. Każda odmiana trunku ma unikalne walory smakowe i zapachowe. Odmienny jest także sposób produkcji i użyte składniki.

Whisky – kilka informacji, które mogą się przydać

Whisky cenione jest przede wszystkim za charakterystyczny smak. To mocny alkohol, często pojawiający się jako atrybut śmietanki towarzyskiej w filmach i serialach. Mnogość rodzajów wynika z różnorodnych surowców wykorzystywanych do produkcji. Znaczenie ma także kraj pochodzenia. Bourbon to amerykańska whiskey, zaś szkocką nazywamy whisky wyprodukowaną na terenie Szkocji. Odmiana szkocka musi leżakować co najmniej trzy lata. Z kolei bourbon zazwyczaj gotowy jest już po dwóch latach. Różni się także sposób przechowywania. Whiskey z USA leżakuje wyłącznie w nowych beczkach, najczęściej z amerykańskiej odmiany białego dębu. W Szkocji popularne są beczki po winie lub innym alkoholu. Na smak trunku wpływa też temperatura. W USA, ze względu na wyższą temperaturę, beczki bardziej się rozszerzają, co ułatwia wsiąkanie alkoholu w drewno. Bourbon składowany jest w magazynach wielopiętrowych, więc beczki poddawane są działaniu różnych temperatur.

Bourbon a whisky – czym jeszcze się różnią?

Najważniejszą różnicą między bourbonem a whisky jest oczywiście zastosowany surowiec. Do destylacji bourbona wykorzystywany jest zacier składający się w dużej mierze z kukurydzy. Zaś do tradycyjnej whisky używa się zazwyczaj jęczmienia. Zachęcamy do zgłębienia tematu. W tym celu można na przykład wejść na stronę https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykanskabourbon-whisky-kanadyjska. Jeśli chodzi o smak, bourbon jest wytrawny, lekko cierpki z wyczuwalnym aromatem dębu. Szkocka z kolei ma bardziej wyrazisty smak i ziemisty posmak, co bardzo odpowiada jej wielbicielom. Warto samemu skosztować oba rodzaje i sprawdzić, który bardziej nam odpowiada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ