Materiały Partnera

Projekty domów na wąską działkę – jak rozsądnie zaplanować przestrzeń?

Wybierając działkę pod zabudowę, warto rozejrzeć się też za projektem domu. Budowla musi bowiem odpowiadać warunkom panującym na posiadanej parceli. Obecnie powszechne stało się kupowanie wąskich działek, ponieważ są bardziej dostępne i mniej kosztują. Okazuje się, że to świetna opcja dla wielu inwestorów. Tylko jaką budowlę postawić na niewielkiej parceli? Z pomocą przychodzą projekty domów na wąską działkę, którym przyjrzymy się w tym artykule.

Projekty domów, które nadają się na wąską działkę

Nie da się ukryć, że wąska działka rządzi się swoimi prawami. Jednak zamiast myśleć o ograniczeniach, zdecydowanie lepiej szukać rozwiązań. Oczywiście nie da się postawić każdej budowli na tej specyficznej parceli, ale to nie oznacza, że projekt domu na wąską działkę nie może być funkcjonalny. Bardzo często takie konstrukcje okazują się niezwykle wygodne i praktyczne. Jakich zasad więc należy przestrzegać, wybierając projekt? Warto już na wstępie nastawić się na kompromisy. Jeśli na przykład marzysz o dużym domu, nie może to być budowla parterowa. Najprawdopodobniej bowiem taki dom nie zmieści się na posiadanej parceli. Znacznie lepiej zdecydować się na konstrukcję piętrową, ponieważ pozwoli to zachować większy metraż, nie zajmując cennej przestrzeni na działce. Raczej nie ma co liczyć na garaż, chyba że taki w bryle budynku. Zamiast tego można postawić na poddasze użytkowe, którego powierzchni często nie wlicza się do metrażu, więc zyskujemy dodatkowe miejsce na pokój gościnny, dziecięcy czy składzik.

Projekty domów na wąską działkę – na co warto się przygotować?

Projekty domów na wąską działkę mają swoje wady i zalety. Przy ich wyborze należy kierować się rozsądkiem. Warto zdecydować się na projekt z kosztorysem, aby przygotować odpowiednie fundusze. Inwestorzy często są zdziwieni, że koszt budowy domu na wąską działkę jest niższy, niż w przypadku tradycyjnych budowli. Powodem tego jest mniejszy metraż. Niewielkie domy są prostsze w budowie, a także wymagają użycia mniej materiałów. Dzięki temu można zaoszczędzić na budowie. Mimo to należy mieć przygotowany odpowiedni budżet, ponieważ budowa domu zawsze wiąże się z wydatkami. Lepiej mieć odłożoną większą sumę pieniędzy niż przewiduje kosztorys, aby nie dać się zaskoczyć. Poza tym, tak jak wcześniej zostało wspomniane, trzeba przygotować się na kompromisy. Czasem rozsądniej zrezygnować z kilku metrów kwadratowych na poczet ogrodu, w którym w przyszłości będą mogły bawić się dzieci.

Projekty domów na wąską działkę – jak dopasować projekt do swoich potrzeb?

Niektórzy inwestorzy wychodzą z założenia, że skoro są posiadaczami wąskiej działki, potrzebują bardzo nietypowych rozwiązań. Z tego względu zlecają wykonanie projektu architektowi. Oczywiście jest to świetna opcja, ale nie jest konieczna. Pracownie projektowe oferują obecnie tak wiele różnych projektów, że nikt nie powinien mieć problemu z wyborem. W miejscach takich jak https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke.html można znaleźć projekty domów nawet na działki do 12m. Co ważne, większość z nich utrzymana jest w ciekawym stylu. Dzięki temu inwestor nie tylko może dopasować projekt do działki, ale także do swojego gustu. Estetyczna posiadłość dobrze przecież świadczy o właścicielu. Właśnie dlatego to takie ważne, by postawić na konstrukcję, która będzie spełniała wszystkie nasze potrzeby. Musi nie tylko zapewniać komfort, ale również po prostu nam się podobać. Na szczęście takie projekty dostępne są w naprawdę wielu pracowniach projektowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *