Materiały Partnera

Surowiec do produkcji papieru – czemu zawdzięczamy białą kartkę?

W dzisiejszych czasach mało kto wysyła listy. Komunikacja za pośrednictwem urządzeń elektronicznych stała się bardziej powszechna. Mimo to wciąż nic nie jest w stanie zastąpić papieru. Jest on przydatny praktycznie wszędzie – w biurach, urzędach, szkołach czy szpitalach. Chociaż używamy go na co dzień, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jak jest produkowany. Czas to zmienić. W tym artykule opowiemy więcej o surowcach do produkcji papieru.

Kto wynalazł papier?

Niegdyś starożytne ludy utrwalały swoje dokonania na kamiennych tabliczkach. Rewolucję zapoczątkowali Egipcjanie, którym zawdzięczamy istnienie dobrze znanego do dziś papirusu. Jednak najważniejsze okazało się wynalezienie papieru. Miało to miejsce w Chinach, kiedy to Cai Lun, kancelista cesarza He Di ze Wschodniej Dynastii Han, opracował rozwiązanie pozwalające zapisywać najważniejsze wydarzenia. Jako surowiec do produkcji papieru posłużyły mu: kora drzewna, bambus, stare sieci rybackie, szmaty oraz resztki konopi. Właśnie to zapoczątkowało masową produkcję papieru. Jednak w nasze rejony trafił on wiele lat później. Zaczął podbijać Europę jakieś 300 lat po tym, jak upowszechnił się w połowie VIII wieku na ziemiach będących pod kontrolą Arabów. Dodatkowe innowacje wprowadzili Włosi. Dzięki specjalnej maszynie zaczęto produkować lepszej jakości papier na szerszą skalę. Dodano też kolejny surowiec – żelatynę zwierzęcą. Dopiero później za surowiec do produkcji papieru posłużyła celuloza. Właśnie z papieru w takiej formie korzystamy do dzisiaj.

Surowiec do produkcji papieru – co wykorzystuje się obecnie?

Jak można się domyślić, nikt już nie używa sieci rybackich czy żelatyny do produkcji papieru. Obecnie papier produkuje się z drzew, a konkretnie z włókien organicznych jak celuloza czy włókno ścieru drzewnego. Zdarza się, że producenci dodają do nich jeszcze włókna roślinne, z roślin takich jak len, konopie lub bambus. Nie można nie wspomnieć o wypełniaczach organicznych i nieorganicznych, jak skrobia ziemniaczana, talk czy barwniki. Każdy surowiec do produkcji papieru wpływa na to, jaki papier finalnie uzyskamy.

Surowiec do produkcji papieru – co mu zawdzięczamy?

Rocznie, w samej Polsce, produkuje się aż 700 000 ton papieru przeznaczonego do celów graficznych. Chociaż żyjemy w erze internetu, surowce do produkcji papieru wciąż są nam niezbędne. W końcu to właśnie im zawdzięczamy istnienie papieru, który wykorzystywany jest do różnych celów. Dzięki niemu mamy do dyspozycji ulotki, książki, plakaty, katalogi, dokumenty, albumy czy zeszyty. A to tylko niektóre z produktów papierowych dostępnych na rynku. Producenci mogą je tworzyć dzięki dystrybutorom, takim jak https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/. Niektórzy korzystają z papieru z recyklingu, ponieważ jest to ekologiczny sposób na wyprodukowanie pożądanej ilości produktów. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć zużycie wody i energii oraz chroni lasy przez zmniejszenie zapotrzebowania na drewno. Sprzyja to też oszczędności pieniędzy. Surowce do produkcji papieru wtórne mogą więc okazać się dobrym wyborem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *